Nieśmiałość w miłości może być sprzymierzeńcem

nieśmiałośc w miłości

Wstydliwość w miłości to moje Ja

Czy wiesz, że 14 stycznia obchodzimy Dzień Osób Nieśmiałych. Jest to także Dzień Ukrytej Miłości. To dzień poświęcony szczególnym osobom i przypadkom charakteru i osobowości. Nieśmiałość lub małomówność często przeszkadzają w życiu i utrudniają kontakty z ludźmi. Ludzie nieśmiali nie wykorzystują wielu szans tylko dlatego, że boją się odezwać, boją się odrzucenia czy wyśmiania. Wiele osób, chociaż raz poczuło, jak nieśmiałość w miłości odbiera spokój duszy i ciała. Każdy też wie, że nieśmiałość ma różne oblicza i odmiany. Problem z zawieraniem nowych znajomości, rozmowa z szefem, publiczne przemowy czy wyznanie miłości, dla nieśmiałych to amnezja na cały organizm. Czasy też są takie, że pewności siebie, umiejętności nawiązywania kontaktów i radzenia sobie w różnych sytuacjach, oczekuje i rodzina i szef w pracy i ukochana osoba. W szkole czy w pracy, na ulicy czy w sklepie słowa z trudem przechodzą przez usta, wzrok szuka ratunku. Onieśmiela każda życiowa sytuacja. Mimo iż, mają często dużą wiedzę i mnóstwo zdolności to lęk, który tkwi w nich samych, paraliżuje ich i nie pozwala zabrać głosu. Psycholog Philip Zimbardo poświęcił wiele czasu na badanie zjawiska nieśmiałości, a swoje spostrzeżenia umieścił w wielu artykułach i książkach. Jedną z nich jest przetłumaczona na 10 języków (w tym polski) książka ” (Nieśmiałość: Co to jest, Jak sobie z nią radzić” (Shyness: What it is, What to do about it).

Mało osób swoją nieśmiałość, traktuje jako mocny argument osobowości, a szkoda bo warto zrewidować poglądy, nadając im inny wymiar.

nieśmiałośc w miłości
Zażenowanie w miłości odbiera spokój duszy

Nieśmiałość w miłości to nie wada

Zmieszanie, brak pewności siebie, przez takie uczucie przechodzi wiele osób, nawet te, które uważały się za przebojowe i niczym nie skrępowane. Ilość synonimów, wyrazów bliskoznacznych słowa nieśmiałość jest imponująca: prostota, trema, skrępowanie, zmieszanie, brak pewności siebie, konfuzja, bezpretensjonalność, dyskrecja, prymitywność, żenada, zażenowania, zgodność, skromność, bojaźliwość, wstydliwość, małoduszność, zawstydzenie, lękliwość, trywialność, potulność…

Nie jesteś też jedyną osobą, która uważa nieśmiałość za wadę. Być może jak inne osoby, nie zdajesz sobie sprawy, że ta cecha, jest Twoim dużym atutem i pomaga zdobyć względy. Gdy obiekt Twoich westchnień jest wrażliwy, poszukuje właśnie Ciebie, a Ty może o tym nie wiesz. W świecie, w którym każdy idzie przebojem, pomagając sobie łokciami to bardzo ujmująca i interesująca cecha. Osoby wrażliwe, a są jeszcze takie, bardzo sobie ją cenią. Nie ma co walczyć z nieśmiałością, gdy osoba która podoba Ci się, patrzy na Ciebie z sympatią. W takiej sytuacji nieśmiałość w miłości, jest sprzymierzeńcem, nie barierą. Z czasem jak nabierasz większej pewności siebie i gdy bariery znikają, dowiadujesz się prawdy, kto kogo pierwszy wypatrzył. Ale zdarza się, że nie zdążysz poznać obiektu miłości, bo zrezygnuje z walki o Ciebie. Nie ryzykuj!

Wbrew Twojemu przekonaniu, że już taki jesteś, Twoja zażenowanie w miłości może mieć inne podłoże. Zastanów się czy nie mają na to wpływu Twoje kompleksy, które stanowią przeszkodę w kontaktach. Powinieneś wtedy poszukać rozwiązań jak pokochać siebie, bo przecież umiesz spojrzeć na siebie przyjaźnie. Poznać siebie, zdobyć klucz do własnego umysłu, to ważny krok w poznaniu problemu. Specjalnie dla osób, które mają problemy z akceptacją własnej osoby, zawieraniem nowych znajomości i wyznawaniem miłości kilka małych porad. Jak więc stać się bardziej śmiałym?

Nieśmiałość ogranicza nasze działania i może hamować uzewnętrznianie prawdziwych uczuć. Przede wszystkim trzeba się do nieśmiałości przyznać przed samym sobą, no i przed innymi. Ukrywając nieśmiałość budujemy w sobie lęk, blokujący chęć działania. Tymczasem, wystarczy zaufać najbliższym i opowiedzieć o swoim problemie. 

Nieśmiali są pełni kompleksów, z trudnością poznają nowych ludzi, zawierają przyjaźnie, nie potrafią wyrażać swoich opinii, a tym bardziej ich bronić. Mają zwykle niską samoocenę. Są jednak pożądaniem wielu ludzi, którzy pragną mieć w związku partnera delikatnego, stonowanego, rozważnego, empatycznego. Nieśmiałość to blokada, a z blokadą należy walczyć. Nie na siłę, ale jednak warto się starać, bo inaczej jak cieszyć się szczęśliwym związkiem we dwoje?

A tak postrzegane są osoby nieśmiałe:

 • są osobami bardzo wrażliwymi,
 • tworzą trwalsze więzy
 • są bardziej spostrzegawcze i kreatywne, również w relacjach intymnych
 • nie znoszą zmian, w kontaktach z obcymi zachowują rezerwę
 • otaczają się niedużą liczbą osób, ale z zaufanego kręgu
 • utrudnione nawiązywanie rozmowy, a tym samym znajomości

Kochasz, ale przez nieśmiałość w miłości nie masz odwagi tego wyznać

Nieśmiałość to strach przed tym, że ludzie zobaczą w nas jakieś wady i odrzucą nas. W gronie obcych osób, osoba nieśmiała czuje się więc nieswojo. Woli być bierna niż nawiązywać nowe znajomości. Tak więc, wchodzenie w relacje, są sytuacją krępującą i niekomfortową.
Budowanie związku jest dla nieśmiałych prawdziwym wyzwaniem. W momencie zakochiwania się, nieśmiali ze wzmocnioną siłą przeżywają swoje lęki i obawy. Gdy pojawia się szansa zawarcia bliższej relacji, w głowie pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości dotyczących własnej atrakcyjności czy umiejętności towarzyskich. Znajdź tematy do rozmowy. Wymyśl je i spisz wcześniej na kartce. Idealne będą tematy i pytania uniwersalne. Każdy ogólny temat będzie pomocny i opanujesz stres przed ciszą. Ale nieśmiałość to nie tylko rozmowa, to także mowa ciała. Przede wszystkim rozluźnij się, nie stój w zbyt dużej w odległości od rozmówcy, nie odwracaj wzroku. Utrzymuj kontakt wzrokowy, uśmiechaj się, utrzymuj naturalną i swobodną postawę. Jeżeli masz z tym problem, ćwicz przed lustrem lub z bliską osobą.  Jeśli czujesz się na siłach, możesz samodzielnie próbować zwalczać nieśmiałość.

Musisz popracować nad sobą:

 • uśmiechaj się do innych, wtedy oni będą uśmiechać się do Ciebie i nabierzesz pewności siebie
 • ćwicz monolog temat nie jest ważny, rozmawiaj ze sobą, gadaj do lustra…
 • przełam się – na imprezie podejdź do nieznajomych i porozmawiaj, na ulicy zapytaj np. o drogę, sklep…
 • pamiętaj, spotkania z osobą, która się podoba, to wyzwania dla obu stron
 • jeśli nie lubisz swojego wyglądu, zmień coś w swoim wizerunku, dobre samopoczucie sprawi, że poczujesz się bardziej wartościową osobą
 • nie unikaj towarzystwa
 • warto postawić sobie łatwe do osiągnięcia cele, pomoże ci to przełamać strach.
 • problemem jest rozmowa z drugą osobą, opracuj własny system pytań i odpowiedzi
 • nie pozwól lękowi, aby tobą zawładnął
 • skorzystaj z pomocy psychologa lub terapeuty w budując poczucie własnej wartości, idealna jest w tym wypadku terapia grupowa. Spotkasz ludzi o podobnych problemach i będzie okazja do rozmów 
 • spójrz na siebie z innej perspektywy, jesteś osobą wartościową i sumienną, nie jesteś gorszy od innych

Przekonaj się czy obiekt twoich westchnień jest na Ciebie czuły:

 • wykorzystaj jakiś portal społecznościowy – pokaż się, że jesteś obok (wyślij miłe słowa, że ma fajny profil, znajdź interesujące zdjęcie i podeślij link…)
 • powiedz kilka komplementów – dasz do zrozumienia, że zależy Ci na niej, że się nią interesujesz
 • daj niezobowiązujący prezent (kwiatek, czekoladki…)
 • powiedz o tym jak bardzo podoba Ci się jej poczucie humoru
 • możesz napisać tradycyjny list – to może okazać się bardziej romantyczne
 • zadaj kilka bardziej szczegółowych pytań, znajdziesz tematy do dalszych rozmów (np. o zainteresowania)
 • podejmij temat, w którym się świetnie czujesz
 • słuchaj innych, nie myśl o tym jaką dasz odpowiedź, sama się nasunie
 • w momencie zakłopotania lub „głuchej ciszy”, podejmij wcześniej przygotowany temat rezerwowy

Jak nawiązać kontakt, gdy brak pewności siebie

 • sprawdzają się portale społecznościowe i portale randkowe. Nie wstydź się nimi wspomagać i zapisz się. Chodzi o to, by nabyć sprawności rozmowy, wymiany zdań, komunikacji. Stwórz dobry profil, zamieść zdjęcie, na którym wyglądasz przyjaźnie i sympatycznie, napisz kilka słów o sobie, pokaż swoje preferencje..
 • poproś kolegę lub kogoś z rodziny o przedstawienie cię ich znajomym.
 • podróżuj, pojedź na wycieczkę, wybierz inną formę grupowej aktywności, będzie mnóstwo okazji do rozmów
 • zaproś kolegę z pracy, a on niech zaprosi i przyprowadzi swoich znajomych
 • zapisz się na warsztaty, rozwijaj swoje hobby w grupie o podobnych zainteresowaniach
 • podczas rozmowy spróbuj umiejętnie skierować uwagę na innych, przez co rozmowa sama się potoczy, np. ta potrawa jest bardzo smaczna, jakie ten facet ma modne spodnie, zobacz co tam stoi na stole…Takie odwrócenie uwagi, pozwoli ci oswoić się z nową sytuacją.
 • najlepszą metodą na przełamanie nieśmiałości jest wzorowanie się na czyimś zachowaniu. W trudnych sytuacjach, pomyśl co zrobiłaby osoba, która jest dla ciebie autorytetem. Myśląc w ten sposób, będziesz w stanie przełamać nieśmiałość.

Nieśmiałość potrafi wyrządzić wiele złego, uniemożliwia wyrażanie opinii, utrudnia poznawanie nowych ludzi czy zawieranie przyjaźni. Uniemożliwia czerpanie jakiejkolwiek satysfakcji. Długotrwałe onieśmielenie może prowadzić do frustracji i narastać może uczucie utraty wszystkiego co wartościowe. Nie patrz z zazdrością na rozgadanych znajomych, przestań podziwiać ich swobodę i entuzjazm. Nieśmiałość to cecha, która może zostać całkowicie lub częściowo wytłumiona. Z chorobliwą nieśmiałością raczej nie poradzimy sobie samodzielnie. Jeżeli więc, żaden sposób w naszym przypadku nie działa, powinniśmy udać się do specjalisty. Nie istnieje uniwersalny sposób na jej pokonanie. Najważniejsze jest to, by małymi krokami, codziennie ćwiczyć interakcje z ludźmi. Te kilka wskazówek to pierwsze kroki, aby pokonać nieśmiałość w miłości, która nie jest Twoją cechą od urodzenia. Nie marnuj żadnej okazji i odpowiadaj na każde oznaki uwielbienia, najlepsze lata przed Tobą. Nie przejmuj się co inni myślą, po prostu rób swoje i podziwiaj efekty swojej pracy. Nie bądź dla siebie surowy, inni widzą Cię zupełnie inaczej i pozytywnie. Szansa na udane życie uczuciowe tkwi w zauważeniu tego, co jest oczywiste i nie broń się przed tym. Miej oczy otwarte, jesteś obiektem pożądania tylko odbieraj sygnały. Test osobowości, sprawdź jak bardzo jesteś nieśmiały.

Może skomentujesz ten post?

poznampana.pl – rozejrzyj się wokoło ile jest niedoskonałości! Ty jesteś szczęściarzem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *