Jakie wzajemne oczekiwania w związku budują udane relacje

wzajemne-oczekiwania-w-związku

Wzajemne oczekiwania w związku partnerskim

Związek, jaki zamierzają stworzyć, kobieta i mężczyzna, powinien budować pozytywne relacje. Decydując się na partnerstwo, zarówno ona jak i on, z reguły mają swoje wyobrażenia. Czasami jednak, te wzajemne oczekiwania w związku, mogą być zupełnie nierealne czy wygórowane, bywając przeszkodą w znalezieniu odpowiedniego partnera. Szukając księżniczki czy księcia pozostajemy na długie lata singlem. Gdy cierpliwość poszukiwań wyczerpuje się, ratujemy się krótkotrwałą formą związku, takie przeczekanie…

Bywa też tak, że ustawiona przez nas poprzeczka oczekiwań, jest zbyt nisko lub w ogóle jej nie określamy. W chwilach tak zwanej ?miłości od pierwszego wejrzenia?, na wiele rzeczy nie zwracamy uwagi lub po prostu godzimy się z tym faktem ulegając oczarowaniu. To osobista magia i czar osoby, która nas fascynuje, zaburza nasze zdrowe myślenie. Jednak rzeczywistość i przyszłość, szybko weryfikuje nasze prawdziwe wzajemne oczekiwania w związku. Jeżeli rozmowy nie doprowadzą do rozwiązania problemu i kompromisu z obu stron, taka postawa partnerska prowadzi do szybkiego końca wspólnych dni.
Skoro tak, co powinno doprowadzić do szczęścia i zrozumienia?

 

Wzajemne oczekiwania w związku a relacje

Pamiętasz, mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus. Założenie takie często nie pomaga w komunikacji, a raczej skutecznie ją utrudnia. Czasem mało widoczna bariera sprawia, że to tak właśnie wygląda, że jesteśmy z różnych planet. Świadomość różnic, wzajemne oczekiwania w związku, między kobietami i mężczyznami stanowi punkt wyjścia w budowaniu zdrowych relacji. Często też zakładamy, że różnice między nami są tak wielkie, że nie warto ich pokonywać, bo i tak nie przyniesie to efektu. To złe założenie.

Zrozumienie różnic, obalenie stereotypów na temat płci i próba wypracowania wspólnej płaszczyzny w związku, to podstawa niezbędna do wspólnych działań. Dobre relacje to określone wzajemne oczekiwania w związku i skutecznie pomagają podnieść jego efektywność. Tak było, jest i tak będzie. Chcemy tego czy nie, to wchodząc w związek, budujemy relacje. Od nas zależy ich poziom, od wspólnego zaangażowania, lojalności, celu. Nie uciekniemy od relacji z drugą osobą. Ważne, żeby wiedzieć, jak taka współpraca powinna wyglądać i świadomie budować relacje do trwałego związku.

Czego wspólnie oczekujemy od związku, aby był partnerski? Jakich cech i jakich wartości, jedna i druga strona oczekuje ze strony potencjalnego, życiowego partnera?

Jakie wzajemne oczekiwania w związku są niepisaną umową

Są takie wzajemne oczekiwania w związku, o których nie powinno się nawet dyskutować, gdyż są zbyt oczywiste. Jeżeli, jednak coś jest zbyt oczywiste, często nie jest to pierwszoplanowy cel. Myślisz jak mężczyzna, więc działaj i zachowuj się jak mężczyzna. Myślisz jak kobieta, więc działaj i zachowuj się jak kobieta. Oto kilka takich niepisanych przykazań, które powinny być wpisane w związek i respektowane przez każdego z partnerów.

Wzajemny szacunek
Sposób zwracania się do partnera kształtuje atmosferę związku, buduje wzajemne zaufanie, wpływa na podejmowanie wspólnych decyzji, które mają służyć trwałości związku. Szacunek stanowi podstawę każdej trwałej relacji.

Szczerość, otwartość i zaufanie
Wzajemne oczekiwania w związku, bardzo mocno wiążą ze sobą szczerość, otwartość i zaufanie. To właśnie te cechy, sprzyjają utrwalaniu więzi w związku i kruszą wszelkie mury.

Podział obowiązków
Oczekiwania obojga partnerów i ich role, zmieniają się z każdą epoką. Kiedyś wyglądało to prościej, a role w związku były jasno określone. Pewne jest jedno, na podział obowiązków liczy każda ze stron, a w przypadkach szczególnych, także zastąpienie w obowiązkach partnera.

Pielęgnacja seksu
No, pod tym względem, wzajemne oczekiwania w związku chyba są spójne. Każdy chce, co najmniej, tyle samo przyjemności co partner. Początki zakochania nie zakładają, że seks może być kartą przetargową. Chcemy czuć i duszą i ciałem, że jesteśmy kochani.

Zabijanie nudy
W trwający dłużej związku, te same cechy partnera, które nas do niego przyciągały, zaczynają męczyć i irytować (czasami się zdarza). Nikt pewnie, aż tak się nie zmienił, ale wkradła się rutyna i monotonia. Związek powszednieje i uczucie osłabia się.

Higiena osobista
Właściwie to oczywiste, każdy powinien dbać o swoją higienę osobistą. Zmysł węchu odgrywa zdecydowanie ważniejszą rolę u kobiet niż u mężczyzn.

Jeżeli wzajemne oczekiwania w związku są realizowane, nie poznasz nudy, nie zawiedziesz się na partnerze, zawsze możesz liczyć na odlotowy sex, a podziału obowiązków nawet nie zauważysz. Zadbaj o związek partnerski, jeżeli kochasz i chcesz być kochanym.

A czego Ty oczekujesz od swojego partnera czy partnerki? Możesz nam zdradzić? – dodaj swój komentarz.

 

poznampana.pl – „Trzeba dwojga, by się kłócić, ale jedno wystarczy, by tę kłótnię przerwać” (John Gray)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *